II Wojewódzki Przegląd Teatrów Amatorskich”OKO NA TEATR 2023″

             Po pandemicznej przerwie na scenie Zespołu Szkół im. B. Prusa w Częstochowie zagościł ponownie Wojewódzki Przegląd Teatrów Amatorskich „Oko na Teatr „.

            Przedsięwzięcie powstało z potrzeby poszukiwania oraz promocji najciekawszych zjawisk teatralnych i osobowości w amatorskim ruchu teatralnym w województwie śląskim, rozwijania wrażliwości estetycznej oraz inspirowania instruktorów i zespołów do poszukiwania nowych form pracy i doskonalenia warsztatu.

            Powyższy projekt Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie miał  przyjemność realizować przy współudziale Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz Stowarzyszenia Kultura.pl. Zadanie to zostało dofinansowane ze środków budżetu województwa śląskiego.

            W rywalizacji wzięły udział zespoły teatralne z województwa śląskiego ze szkół średnich, grupy działające w ośrodkach kultury, a także grupy niezrzeszone oraz pojedynczy uczestnicy.

         Różnorodność tego, co uczestnicy przeglądu pokazali na scenie zapierało niejednokrotnie dech w piersiach. Była profesjonalna gra aktorska, taniec, śpiew, bogate rekwizyty, plejada oryginalnych postaci, ciekawe  formy repertuarowe, począwszy od adaptacji klasyki literackiej, po prezentację własnych pomysłów, ale przede wszystkim była to znakomita lekcja integracji i wspólnej zabawy. 

            Zmagania uczestników rywalizacji oceniało Jury w składzie:

– pan Adam Hutyra – aktor Teatru imienia Adama Mickiewicza w Częstochowie, aktor filmowy i teatralny, reżyser teatralny, wykonawca piosenki aktorskiej, przewodniczący jury. Współpracuje z instytucjami kultury i szkołami, prowadząc zajęcia teatralne dla młodzieży i dorosłych.

– pani Joanna Ożóg – instruktorka teatralna i animatorka kultury, reżyser, absolwentka Studia Aktorskiego Art – Play Doroty Pomykały, prowadząca zespoły teatralne dla seniorów i młodzieży.

– pani Karolina Mrugalskawokalistka, pedagog, instruktorka ds. muzyki w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, prowadząca warsztaty muzyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

            Jurorzy Przeglądu po obejrzeniu zgłoszonych spektakli teatralnych, postanowili  docenić wszystkich wykonawców, za wysoki poziom artystyczny, profesjonalne przygotowanie i zaangażowanie w prezentacje, za reżyserię, scenografię i autorskie scenariusze pokazanych spektakli. Przyznali  następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii zespoły teatralne

II nagroda – „Mick Art Group” z V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie, za spektakl „Bajkowy świat Walta Disneya”;

I nagroda – Zespół „Po kropce” z  MDK nr 2 w Zabrzu, za spektakl „To nie jest film”;

III nagroda – „Poskromieni złośnicy” z ZS im. B. Prusa w Częstochowie, za spektakl „Szkolne dziady”.

Równorzędne wyróżnienia otrzymali :

„Augustyniaki” z Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie, za wagę problemu poruszonego w spektaklu „Pan Samochodzik”;

„Aplauz” z Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie, za kreatywne podejście do tekstu „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka;

„Grupa pod wiszącym kotem” z VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie, za dojrzałość języka teatralnego w spektaklu „Lady M” inspirowanego Szekspirem;

„Kochanowicka Biesiada” z  Kochanowic, za autorski, dowcipny i oryginalny scenariusz spektaklu „Zachcianki na amory”.

w kategorii monodramy

I nagroda – Szymon Krasuski z MDK nr 2 w Zabrzu, „Najlepsze życie pod słońcem”,

II nagroda – Zofia Szawińska z Psar, „Masara”;

III nagroda – Zdzisław Adamczyk z Niegowy, „Kartka z Grecji”.

            Wyróżnienie specjalne Jury przyznało Kamili Głutkowskiej z MDK nr 2 w Zabrzu, za wyjątkową kreację aktorską oraz innowacyjne podejście do monodramu w spektaklu „Muchy do ludzi”.

Równorzędne wyróżnienia otrzymali:

Hanna Drewek z Klubu Garnizonowego Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, za innowacyjną formę przedstawienia monodramu „Tęsknota”;

Natalia Pluta z Klubu Garnizonowego Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, za świadomy i emocjonalny przekaz artystyczny w monodramie „Tacy jak ja”;

Zuzanna Radzimska z MDK nr 2 w Zabrzu, za osobowość sceniczną w monodramie „Mechanizm serca”;

Jakub Partuś z MDK nr 2 w Zabrzu, za oryginalność w podejściu do prezentowanego tematu w monodramie „Prepers”.

W kategoriach „Najlepszy aktor” i „Najlepsza aktorka” wyróżniono:

Macieja Przespolewskiego z MDK nr 2 w Zabrzu, za rolę głównego bohatera w spektaklu „To nie jest film” oraz Marię Mańkę z Kochanowic, za rolę mamy głównego bohatera w spektaklu „Zachcianki na amory”.          Organizatorzy przedsięwzięcia dziękują licznie przybyłym gościom, gratulują zwycięzcom, chylą czoła przed Jurorami i już dzisiaj zapraszają do udziału w III  edycji Wojewódzkiego Przeglądu  Amatorskich Zespołów Teatralnych „Oko na Teatr 2024”.

Skip to content