Uroczystość wręczenia nagród

5 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół im. B. Prusa w Częstochowie odbyła sie gala wręczenia nagród uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Drużyniacy w Pierwszej Kompanii Kadrowej” pod honorowym patronatem  inicjatora przedsięwzięcia – Wiceprezydenta Miasta Częstochowy, Komendanta  Częstochowskiego Oddziału Pododdziałów Tradycji Oręża Polskiego – Polskich Drużyn Strzeleckich – podpułkownika Ryszarda Stefaniaka.

            Celem konkursu było ukazanie roli i znaczenia członków Polskich Drużyn Strzeleckich w walce o niepodległość Polski u boku Józefa Piłsudskiego oraz ich roli w budowie Odrodzonej Polski, uczczenie 110 rocznicy powstania Polskich Drużyn Strzeleckich, a przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży szkolnej.

            Uczestnicy współzawodnictwa realizowali temat : „Drużyniacy w Pierwszej Kompanii Kadrowej” w jednej z wybranych kategorii:  historyczno – literackiej lub multimedialnej. Po wnikliwej ocenie nadesłanych prac Jury przyznało tytuły laureatów następującym uczestnikom rywalizacji:

ü  w kategorii multimedialnej: Bartłomiejowi  Przybyłowi, uczęszczającemu do Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Skierniewicach oraz Mateuszowi  Dawidowi – uczniowi  IX Liceum Ogólnokształcącego  im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie,

ü  w kategorii historyczno – literackiej: Danielowi Kosendarskiemu, uczniowi Zespołu Szkół Gastronomicznych im Marii Skłodowskiej – Curie w Częstochowie.

            Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez młodzież, złożony z pieśni legionowych oraz wspomnień o Pierwszej Kompanii Kadrowej, która rozpoczęła historyczny marsz Polaków ku wolności pod dowództwem Ojca Polskiej Niepodległości – Józefa Piłsudskiego.

            W imieniu społeczności Prusa dziękujemy licznie przybyłym gościom, gratulujemy zwycięzcom, chylimy czoła przed nauczycielami!

Skip to content