19 listopada to Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.
Dzieciństwo bez Przemocy to coroczna ogólnopolska kampania, która mobilizuje społeczeństwo do ochrony dzieci przed przemocą i budowania bezpiecznego, wspierającego dzieciństwa.
Przemoc wobec dzieci to w Polsce poważny problem. Przemoc wobec dziecka zabiera mu moc, ponieważ niszczy jego poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa i zaufania do świata. Dziecko, które doświadcza przemocy, traci wiarę we własne siły i zaczyna postrzegać siebie jako osobę niegodną miłości i szacunku.
Dzieci doświadczające krzywdzenia częściej zmagają się z lękiem, smutkiem, poczuciem osamotnienia i bezradności. Takie stany mogą prowadzić do zachowań autodestrukcyjnych – samookaleczeń i prób samobójczych.
Reagowanie na przemoc wobec dziecka jest nie tylko moralnym obowiązkiem, ale także prawnym wymogiem. Każdy z nas, kto ma podejrzenia, że dziecko może doświadczać przemocy, powinien podjąć działania, aby je ochronić. Więcej informacji na temat reagowania na przemoc, w tym szczegółowe instrukcje dotyczące różnych form krzywdzenia, znajdziesz na stronie REAGUJ.FDDS.PL

