Rocznica Święta Niepodległości

W dniu 11 listopada 2023r. obchodzono rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu 105 lat temu Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Narodowe Święto Niepodległości rozpoczęło się o godz. 16.30 w alei Sienkiewicza, gdzie pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty. Następnie uczestnicy przemaszerowali na plac Biegańskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości. Rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego, którego znaczenie dla naszego narodu szczególnie podkreślono. Chór Filharmonii „Collegium Cantorum” wykonał pieśni patriotyczne. Przemówienie wygłosił prezydent Częstochowy. W trakcie uroczystości ponadto odbyło się ślubowanie kadetów z klas mundurowych. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odczytano Apel Pamięci, złożono kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i wykonano salwę honorową. Na koniec odśpiewano „My, Pierwsza Brygada” i odbyła się uroczysta defilada. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie : Witold Śmierciak i Jerzy Czajkowski z klasy I f T oraz Maksymilian Grzywaczewski z IV e T. Uroczystości związane ze świętem niepodległości poprzedziła msza św. w Archikatedrze Świętej Rodziny  gdzie naszą szkołę reprezentowali : Igor Brożek i Oskar Strączyński z klasy IIIegT, Olivier Kołaczyk z klasy IVebT, oraz Paweł Kuliś z klasy IIegT.  . Samo Świętowanie Niepodległości w Częstochowie rozpoczęło się już 10 listopada w Filharmonii Częstochowskiej, kiedy wręczone zostały wyróżnienia „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”. W przeddzień święta odbył się również uroczysty koncert „Bicie serca w rytm Chopina” w wykonaniu orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, a tam społeczność uczniowską reprezentowali Dawid Gabrysiak z klasy IIegT, oraz Michał Pakuła z klasy IIfT.

Skip to content