Udział naszej młodzieży w seminarium SEP

W dniu 10 grudnia 2025 r. uczniowie Zespołu Szkół im. B. Prusa w Częstochowie brali udział w certyfikowanym seminarium organizowanym przez Częstochowski Oddział SEP. Wydarzenie odbyło się w Auli Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej.
Tematem były „Systemy inteligentnego opomiarowania – od licznika do systemu pomiarowego”.
Prowadzącymi byli panowie:

  • Leszek Wojtachnio — Dyrektor Kontroli NPEE, TAURON Dystrybucja Pomiary Sp. z o.o.
  • Jarosław Węc — Starszy Specjalista ds. Laboratorium AMI i OT, TAURON Dystrybucja Pomiary Sp. z o.o.
  • Dariusz Przepióra — Kierownik Projektu, TAURON Dystrybucja S.A.

Zakres tematyczny (wybrane zagadnienia)

  • Podstawy prawne funkcjonowania układów pomiarowo-rozliczeniowych i systemów pomiarowych ze zdalną transmisją danych (m.in. Prawo energetyczne, rozporządzenie z 22 marca 2022 r.).
  • Liczniki zdalnego odczytu — cechy, wymagania, rozwiązania techniczne oraz badania metrologiczne.
  • Systemy zdalnej transmisji danych — rodzaje komunikacji i kierunki rozwoju do 2030 r.; metody badań PLC i GSM w terenie.
  • Systemy zdalnego odczytu i walidacja danych.
  • eLicznik jako narzędzie dla klienta.
  • Wykorzystanie danych pomiarowych do identyfikacji nielegalnego poboru energii oraz oceny pracy OZE przyłączonych do sieci dystrybucyjnej.

Każdy z uczestników seminarium otrzymał certyfikat uczestnictwa wydany przez SEP.

Udział w seminarium to doskonała okazja dla naszych uczniów do poszerzenia wiedzy z zakresu nowoczesnych systemów pomiarowych, zapoznania się z praktycznymi rozwiązaniami stosowanymi w energetyce dystrybucyjnej oraz nawiązania kontaktów z przedstawicielami branży. Dziękujemy Częstochowskiemu Oddziałowi SEP i Politechnice Częstochowskiej za zaproszenie i wsparcie merytoryczne.

Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzenia na stronie szkoły.