Wycieczka do Muzeum Dywizjonu 303

Dnia 17 lutego 2023r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli: Krzysztofa Rorata, Małgorzaty Wolnej, Marii Wolnej brali udział w wycieczce do Napoleona w gminie Lipie. Znajduje się tam Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha, poświęcone polskim pilotom, którzy brali udział w Bitwie o Anglię.

Na miejscu przywitał nas przewodnik ubrany w mundur lotnika, który w ciekawy sposób opowiedział o historii tego obiektu. W zbiorach muzeum znajdują się pamiątki po polskich pilotach przekazane między innymi przez ich rodziny. W części otwartej stoją samoloty – Mirage 3, Mig 23 MF, Mig 21 SMT , TS 11-I Skra i śmigłowiec Mi-2. W części zamkniętej znajdują się mundury , odznaczenia, sztandary, dokumenty i modele – elementy wyposażenia lotników. Część wystawy zajmują też eksponaty odnoszące się do przeciwników naszych pilotów – lotników Luftwaffe. W jednej z sal wystawowych umieszczone są rekwizyty z filmu „Dywizjon 303”.

Skip to content