ŚWIATOWY DZIEŃ INŻYNIERA NA POLITECHNICE

Debaty, konkursy dla młodzieży i pedagogów, promocja firm zatrudniających inżynierów – wszystko to złożyło się na wielką imprezę w auli Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów PCz.  

W tym roku Światowy Dzień Inżyniera obchodzono pod hasłem „Inżynierskie rozwiązania dla zrównoważonego świata”. Samo święto ma historię bardzo niedługą – zaledwie pięcioletnią. Z inicjatywą jego ustanowienia wyszła Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (ang. World Federation of Engineering Organizations) na kongresie w Melbourne w 2019 roku. Wybrana na to święto data – 4 marca – nawiązuje do dnia założenia Federacji w 1968 r. Co roku w ok. 100 krajach całego globu odbywają się wydarzenia celebrujące wartość pracy inżynierskiej –  podkreślające rolę, jaką w społeczeństwie spełniają twórcy rozwiązań technicznych.

Politechnika Częstochowska swój Światowy Dzień Inżyniera zorganizowała w auli AMF Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. Imprezę otwarli dr hab. inż. Marek Warzecha, prof. PCz, prof. dr hab. inż. Sebastian Mróz oraz przewodnicząca Samorządu Studenckiego Justyna Owczarek. W inauguracji wziął również udział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk – notabene: inżynier z wykształcenia. 

Okazji do przybliżania wiedzy technicznej było tego dnia na Politechnice co niemiara – podobnie jak do podkreślania znaczenia inżynierek i inżynierów w zrównoważonym rozwoju nowoczesnych społeczeństw, zgodnie z tegorocznym hasłem. Uczestnikami panelu „Inżynier w dobie cyfryzacji i robotyzacji” byli przedstawiciele firm Exact Systems, Pro Novum, Whirpool, Klimas Wkręt-met, ZF oraz Fabryki Narzędzi Medycznych Chirmed, a zatem przeróżnych przemysłowych branż. Mówiono o wyzwaniach, jakie stawiają przed współczesnymi inżynierkami rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji i roboty najnowszej generacji. Dla studentek i młodzieży szkół średnich przygotowano z kolei obszerny blok zajęć warsztatowych poświęconych m.in.:  zawodom przyszłości, efektywnej komunikacji, rozwojowi zawodowemu, kompetencjom miękkim czy współpracy w grupie.   

Hol wypełniły stoiska kilkudziesięciu firm z Częstochowy i regionu prezentujących m.in. oferty staży, praktyk i zatrudnienia. Dla młodzieży była to świetna okazja, aby poznać tych potencjalnych pracodawców. A Politechnikę odwiedzili tego dnia uczennice i uczniowie częstochowskich szkół średnich – Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta, V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowe im. gen. Józefa Sowińskiego,  Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa, Zespołu Szkół im. Wisławy Szymborskiej, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a także placówek z Zawiercia i Praszki.

Uczelnia podpisała także umowy o współpracy z częstochowskim oddziałem TEB Edukacja, Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie oraz firmą Stala Group.

quizie z wiedzy technicznej startowały 24 zespoły. W kategorii uczniowskiej I miejsce zajęła 1. grupa z II LO im. R. Traugutta, II miejsce – 2. grupa z II LO im. R. Traugutta, a III miejsce – Zespół Szkół im. Bolesława Prusa. Wyróżnienie trafiło do Szkoły Podstawowej nr 4 im. W. Chotomskiej z Praszki. W kategorii studenckiej I miejsce zajął Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów PCz, II –  Wydział Infrastruktury i Środowiska, a III – Wydział Budownictwa. Statuetki ufundował Urząd Miasta Częstochowy.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, rektora Politechniki Częstochowskiej prof. Norberta Sczygiola oraz prezeski Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny.

na bazie informacji opublikowanej na stronie www PCz

w galerii zdjęć obok: Światowy Dzień Inżyniera  na PCz 4 marca 2024 (fot. Łukasz Kolewiński/UM) 

Skip to content